Colombia Los Guaduales on äärimmäisen railakas ”temppukahvi”. Natural anaerobic -käsittelyllä on saatu huomattavan poikkeavia helmäkaramellisia ja kaakaomaisia makuja kahviin. Tämä castillo-lajikkeen natural-kahvi on käsitelty anaerobisella menetelmällä, jossa kokonainen kypsä kahvimarja fermentoidaan hapettomassa säiliössä. Tämän jälkeen hedelmäliha poistetaan ja papu kuivataan pöydillä auringossa ja kuivurissa.
Los Guaduales -tila on Jose Rodriguezin omistuksessa. Rodriguezin tila kasvattaa erittäin korkeatasoista kahvia, joka käsitellään huolella pienissä erissä. Tila sijaitsee 1400 metrin korkeuden ja kahvi kerätään puista varsin myöhään syksyllä marraskuussa. Kahvin käsittelyssä syntyvä massa kompostoidaan ja käytetään edelleen luomulannoitteena kahvipensaille.
Los Guaduales natural anaerobic -kahvissa on erittäin hieno makukirjo. Natural-käsittely korostaa kahvin villiä makeutta ja vaalea paahto tuo esiin hedelmäisen hapokkuuden. Mausta löytyy kuitenkin käymisen tuomaa viinimäisyyttä ja vahvaa hedelmäisyyttä sekä railakkaan kukkaista olemusta.
Tämä kahvi on hyvä esimerkki modernista kahvista, jossa marjan käsittely muodostaa merkittävän osan maun muodostamisessa. Caffissa puhumme ”temppukahveista”, koska näissä on usein edetty varsin kauas siitä kahvin alkuperäisestä pavun luonnollisesta makukirjosta. Fermentoinnin yhteydessä kahvin sekaan saatetaan lisätä hedelmiä tuomaan käymiseen lisämakuja. Näille ”temppukahveille” on kuitenkin sijansa ja niissä pääsee aivan uusiin sfääreihin makuhermojen kanssa.
ALKUPERÄTIEDOT
Maa: KOLUMBIA
Alue: HUILA, ACEVEDO
Viljelijä: JOSE RODRIGUEZ
Tila: LOS GUADUALES
KAHVITIEDOT:
Lajike: CASTILLO
Käsittelytapa: NATURAL ANAEROBIC
Sato: 2026
Kasvukorkeus: 1400-1600 M
Paahto: VAALEA KESKIPAAHTO
Maku: MANDARIINI, PERSIKKA, SITRUSKARAMELLI, KAAKAO
Valmistusmenetelmät: SUODATINKAHVI, KÄSIUUTOT, ESPRESSO


